سونوگرافی شکم

سونوگرافی شکم

سونوگرافی شکم جهت منعکس کردن امواج صوتی با هدف تولید نمایی از اندام ها و دیگر ساختارهای قسمت فوقانی شکم استفاده می شود . برخی مواقع متخصص سونوگرافی بررسی های زیادی را روی اندام خاصی انجام می دهد .

سونوگرافی-شکم

سونوگرافی-شکم

سونوگرافی شکم موارد ذیل را بررسی می کند

آئورت شکمی : این رگ شریان بزرگی می باشد و به سمت تحتانی به سمت شکم و قفسه سینه می رود . آئورت قسمت پائین بدن و پاها را خونرسانی می کند .

کبد : کبد اندام اعظم می باشد و زیر زاویه دنده ای وجود دارد . در قسمت راست شکم – کبد صفرا تولید می کند . قندها را ذخیره می کند و اغلب مواد نمکی بدن را می شکند .

کیسه صفرا : کیسه کوچکی در زیر کبد می باشد و صفرا را ذخیره می کند و زمانی که غذا بلعیده می شود کیسه صفرا انقباض پیدا می کند و صفرا را به سمت روده ارسال می کند تا به هضم غذا و جذب ویتامین های محلول در چربی کمک کند .

طحال : اعضای گرد و صافی است که به مبارزه با عفونت ها کمک می کند و گلبول های قرمز خون را پاک سازی می کند . طحال در قسمت چپ شکم در زیر دنده های تحتانی چپ قرار دارد .

پانکراس : غده ای می باشد که در قسمت فوقانی شکم قرار دارد و آنزیم هایی تولید می کند که به هضم غذا کمک می کند و آنزیم های هضم کننده در این روند از روده ها عبور می کند . پانکراس قادر است انسولین را هم وارد جریان خون کند . انسولین کمک می کند تا بدن از قند ها جهت تولید انرژی استفاده کند .

کلیه ها : در پشت سوراخ بالایی شکم وجود دارد . کلیه ها نمک را از خون برداشته و ادرار را تولید می کند .

سونوگرافی شکم جهت رویت اندام های داخلی بدن استفاده می شود . برخی از پزشکان برای این که بیماری را بتواندد تشخیص دهند سونوگرافی را تجویز می کنند . پزشکان سونوگرافی را برای رویت اندام و بیماری مربوط به آن تجویز می کنند .

سونوگرافی شکم چه مزیت هایی دارد

  • علل شکم درد را تشخیص می دهد

پیدا کردن – اندازه گیری و یا کنترل آنوریسم آئورت . آنوریسم امکان دارد موجب به وجود آمدن توده ی بزرگ و ضربان دار شکم شود .

  • کنترل کردن سایز – فرم – و وضعیت کبد . سونوگرافی امکان دارد جهت بررسی زردی و دیگر مشکلات کبدی استفاده شود .
  • سنگ های صفراوی را تشخیص می دهد .
  • بررسی سایز طحال بزرگ شده و رویت صدمات و یا بیماری طحال
  • پیدا کردن مشکلاتی در رابطه با پانکراس
  • رویت قطع جریان ادرار در کلیه ها . در این وضعیت سونوگرافی کلیه ها امکان دارد انجام شود تا سایز کلیه ها تشخیص داده شود.
  • ارسال وسیله و یا سوزن و یا دیگر وسایل در طول بیوپسی
  • رویت تولید مایع در حفره شکم . سونوگرافی احتمال دارد جهت ارسال سوزن در حین این روش جهت برداشتن مایع از سوراخ شکمی کمک شایانی کند .

ژلی که امکان دارد در طول سونوگرافی بر بدن فرد مالیده شود موجب شود پوست بدن حالت سردی به خود گیرد . یعنی زمانی که بر روی پوست فرد قرار می گیرد . فرد امکان دارد فشار ناچیزی را به دلیل فشردن ترانسدوسر احساس کند  . اما اگرچه این سونوگرافی شکم جهت ارزیابی صدمات نشات گرفته از آخرین ضربه باشد فشار  ناچیز نشات گرفته از ترانسدوسر امکان دارد درد کمی را به وجود آورد . فرد

در سونوگرافی شکم از امواج صوتی بازتابیده می شود جهت تهیه تصویرهایی از اندام ها و دیگر قسمت های درون شکم استفاده می شود.

سونوگرافی خوب در شرق تهران

سنجش تراکم استخوان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 10 =